Skip to main content

Cochlear™ Hesabınız hakkında daha fazla bilgi edinin


Cochlear Hesabınız, Cochlear hizmetlerine erişmek için kullanacağınız kişisel hesaptır. E-posta adresi ve parola kullanarak Cochlear'ın online hizmetlerinde oturum açabilmenizi sağlar. Cochlear Osia Smart App gibi Cochlear hizmetlerine erişebilmek için Cochlear Hesabınızın olması gerekir.

Cochlear Hesabı oluşturduğunuzda size Osia 2 Ses İşlemciniz ile işitme yolculuğunuzda yardımcı olacak ve bağlantı kurmanızı sağlayacak kaynaklara, servislere ve destek hizmetlerine erişebilirsiniz. Ayrıca Cochlear; iOS veya Android™ ve Osia Smart App ile ilgili tüm güncellemelerden sizi haberdar edecektir.


Geçmişte online bir mağazadan Cochlear ürünü satın aldıysanız veya online platformda Cochlear hizmeti kullandıysanız Cochlear Hesabınız zaten mevcut olabilir. Osia Smart App uygulamasında oturum açmak için aynı e-posta adresini ve parolayı kullanabilirsiniz. Cochlear Hesabınız olup olmadığını kontrol etmek isterseniz lütfen yerel Cochlear müşteri hizmetleri ekibi ile iletişime geçerek destek alın.


Cochlear Hesabınız yoksa (yani aynı e-posta adresi ve parola ile diğer online Cochlear hizmetlerine daha önceden erişim sağlamadıysanız) Osia Smart App uygulamasında "Yeni hesap oluştur" öğesini seçerek hesabınızı oluşturabilirsiniz

Yetişkinseniz ve uygulamayı siz kullanacaksanız "Evet" seçeneğini belirleyin.

Sizden şunlar istenecektir:

  1. Adınızı, doğum tarihinizi ve e-posta adresinizi yazın
  2. Cochlear Hesabınız için benzersiz bir parola oluşturun.

Kullanıcının annesi/babası/bakıcısıysanız "Anne/baba veya bakıcıyım" seçeneğini belirleyin

Sizden şunlar istenecektir:

  1. Adınızı, doğum tarihinizi ve e-posta adresinizi yazın
  2. Bakımını sağladığınız kullanıcının adını ve doğum tarihini yazın
  3. Cochlear Hesabınız için benzersiz bir parola oluşturun

Bilgilerinizi gönderdikten sonra size Cochlear Hesabınız için aktivasyon bağlantısının yer aldığını bir e-posta gönderilecektir. E-posta almazsanız Spam veya Önemsiz Posta klasörünüzü kontrol edin. E-postanıza mobil cihazınızdan erişiyorsanız aktivasyon bağlantısına tıkladığınızda Osia Smart App otomatik olarak açılacaktır; burada e-posta adresinizi ve parolanızı kullanarak oturum açabilirsiniz. E-posta hesabınıza masaüstü bilgisayardan erişiyorsanız aktivasyon bağlantısına tıklamanız ve ardından Osia Smart App'te oturum açmak için mobil cihazınızı kullanmanız gerekecektir.


Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Kişisel bilgilerinizin gizliliğini geçerli gizlilik ve veri koruma yasalarına uygun şekilde korumayı taahhüt ederiz. Kişisel bilgileriniz Gizlilik Politikamıza uygun şekilde işleme alınacaktır. Daha fazla bilgi için cochlear.com/privacy sayfasını ziyaret edin.


Kullandığınız e-posta adresini hatırlayamıyorsanız lütfen cochlear.com/customer-service sayfasından yerel Cochlear müşteri hizmetleri ekibi ile iletişime geçin

Parolanızı hatırlayamıyorsanız oturum açma sayfasında önce "Bir Cochlear hesabım var" seçeneğini, ardından "Parolanızı mı unuttunuz?" seçeneğini belirleyin. E-posta adresinizi girin. Parolanızı nasıl sıfırlayabileceğiniz ile ilgili talimatların yer aldığını bir e-posta gönderilecektir.


Cochlear Hesabınızla ilgili sorun yaşamaya devam ediyorsanız veya başka sorularınız varsa tavsiye ve destek almak için lütfen cochlear.com/customer-service sayfasından yerel Cochlear ofisiniz ile iletişime geçin.