Skip to main content

Nucleus® Smart Uygulaması: İşitme Takibi


Nucleus® 7 Ses İşlemcisi, dinleme ortamını sürekli olarak takip eder ve konuşmanın ne zaman gerçekleştiğini belirleyebilir. "Konuşma Süresi" ekranındaki tablolar bir konuşma ortamında harcanan süreyi takip eder. Ses akışı aksesuarı (ör. Uyumlu bir iPhone) kullanıyorsanız bu süre de hesaplanır ve toplam "Konuşma Süresi"ne eklenir.

Dinleme ortamında harcanan süre, dinleme yolculuğunuzdaki ilerlemeyle ilişkilidir. "Konuşma Süresi" hedefi herkes için farklıdır ve yaş, aile ve iş durumları ile yolculuğunuzun hangi noktasında bulunduğunuza göre belirlenir. "Konuşma Sürenizi" yaklaşık bir hafta boyunca takip edip ardından hedefinizi bundan biraz daha yüksek belirleyerek gelişim gösterip göstermediğinizi izlemeniz iyi bir başlangıçtır.

Nucleus Smart Uygulaması'ndaki ipuçları "Konuşma Sürenizi" artırmanıza yardımcı olabilir.


Ses işlemcinizi Nucleus Smart Uygulaması ile eşleştirdiğinizde Veri Senkronizasyonu özelliğini etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Veri Senkronizasyonu özelliğinin etkinleştirilmesi, İşitme Takibi verilerinizin Cochlear Cloud ile senkronize edilmesi anlamına gelir. Veri Senkronizasyonu etkinleştirilmezse İşitme Takibi verileri yalnızca cihazınızda saklanır ve senkronize edilmez.


"Bobin Düşme Sayısı", belirli bir günde Nucleus 7 Ses İşlemcisi bobininin koklear implantıyla kaç kez bağlantısının kesildiğini belirtir. Bu sayı, bobinin isteyerek çıkarıldığı tüm durumları (ör. üstünüzü değiştirirken veya duş alırken) ve aynı zamanda bobinin istemsiz bir şekilde çıkarıldığı durumları (ör. kazara düşürmek) yansıtır. "Bobin Düşme Sayısı", bobin kablosunda bir sorun olduğunda da kaydedilebilir.

"Bobin Düşme Sayısı" yaşam tarzınıza bağlı olduğundan herkes için farklıdır. Kendiniz için bir taban değer belirlemeniz iyi bir fikirdir. Her hafta ortalama "Bobin Düşme Sayısı"nı kullanarak sizin veya çocuğunuz için normal değeri belirleyebilirsiniz. Alternatif olarak, istemsiz "Bobin Düşme Sayısı"nın hiç olmadığını ya da minimum düzeyde olduğunu düşündüğünüz bir günde "Bobin Düşme Sayısı"nı not edebilirsiniz. Bu taban değeri kullanarak, gördüğünüz "Bobin Düşme Sayısı"nın normalden yüksek olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Nucleus Smart Uygulaması'ndaki ipuçları, önerilerle "Bobin Düşme Sayısı"nı düşürmenize yardım edebilir.


Nucleus 7 Ses İşlemciniz ile uyumlu Apple cihazınız arasındaki bağlantı kesilmiş olabilir; bu yüzden kesinti süresince toplanan veriler yetersiz olacaktır.

Gelecekte bunun gerçekleşmesini engellemek için uyumlu iPhone veya iPod touch cihazınızın ve ses işlemcisinin açık olduğundan, Bluetooth® özelliğinin etkinleştirildiğinden ve uyumlu Apple cihazınızın yakında bulunduğundan (sabah ve akşam en az birer kez) emin olun.

Lütfen verilerin toplanması için Nucleus Smart Uygulaması'nın çalışır durumda olması gerektiğini ancak ön planda etkin olması gerekmediğini unutmayın.


Hayır. Yalnızca uyumlu Apple cihazınızın ve Nucleus 7 Ses İşlemcisinin açık olduğundan, sıklıkla (sabah ve akşam en az bir kez) birbirlerine yakın olduklarından, Bluetooth özelliğinin etkinleştirildiğinden ve Nucleus Smart Uygulamasının uyumlu Apple cihazında çalıştığından emin olmanız gerekir.


Hayır. Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Nucleus 7 Ses İşlemcisi ortamı takip eder ve konuşmayı algılar ancak ses kaydı yapmaz.


ForwardFocus, zorlu dinleme ortamlarında daha iyi duymanızı sağlayan ve kullanıcı tarafından etkinleştirilen bir kontrol özelliğidir. Nucleus Smart Uygulamasının "Program" sekmesinden açılabilir veya kapatılabilir.

ForwardFocus açıldığında arkanızdan gelen gürültüyü azaltır; böylece karşınızda konuşan kişiyi daha iyi duyabilirsiniz. Karşınızda konuşan kişiye odaklanmak istediğiniz ortamlarda bu özelliği açın ve gerekmediği durumlarda (örneğin sessiz bir ortamda) kapatın.


ForwardFocus özelliğinin işitme uzmanınız tarafından etkinleştirilmesi gerekir. Daha fazla bilgi edinmek için Cochlear veya işitme sağlığı uzmanınız ile iletişime geçin.


Veri Senkronizasyonu, ses işlemcinizden alınan verilerin Cochlear Cloud ile senkronize edilmesini sağlayan bir Nucleus Smart Uygulaması özelliğidir.


Veri Senkronizasyonu etkinleştirildiğinde İşitme Takibi verileriniz, verilerin alındığı tüm cihazlardan toplanır ve yedeklenir. Bu sayede, telefonunuzu kaybederseniz başka bir cihazda oturum açtığınızda verileriniz kaybolmaz.