Skip to main content

Nucleus® Smart Uygulaması: İşitme Takibi


Nucleus 7 ve Kanso 2 Ses İşlemcileri, dinleme ortamını sürekli olarak takip eder ve konuşmanın ne zaman gerçekleştiğini belirleyebilir. "Konuşma Süresi" ekranındaki tablolar bir konuşma ortamında harcanan süreyi takip eder. Ses akışı aksesuarı (ör. Uyumlu bir iPhone) kullanıyorsanız bu süre de hesaplanır ve toplam "Konuşma Süresi"ne eklenir.

Dinleme ortamında harcanan süre, dinleme yolculuğunuzdaki ilerlemeyle ilişkilidir. "Konuşma Süresi" hedefi herkes için farklıdır ve yaş, aile ve iş durumları ile yolculuğunuzun hangi noktasında bulunduğunuza göre belirlenir. "Konuşma Sürenizi" yaklaşık bir hafta boyunca takip edip ardından hedefinizi bundan biraz daha yüksek belirleyerek gelişim göstermeyi denemeniz, iyi bir başlangıçtır.

Nucleus Smart Uygulaması'ndaki ipuçları "Konuşma Sürenizi" artırmanıza yardımcı olabilir.


İmplantınızın Nucleus 7 Ses İşlemcisi Bobini veya Kanso 2 Ses İşlemcisi ile bağlantısı kesildiğinde bu durum "Bobin Yerinden Çıktı" şeklinde belirtilir. "Bobin Düşme Sayısı", ses işlemcinizin bağlantısının belirli bir gün içerisinde kaç kez kesildiğini gösterir. Bu sayıya, bobin veya ses işlemcisi bağlantısının kasıtlı olarak (ör. üstünüzü değiştirirken veya duş alırken) ve istemsiz bir şekilde (ör. kazara düşürerek) kesildiği tüm durumlar dahildir. "Bobin Yerinden Çıktı" durumu, Nucleus 7 Ses İşlemcinizin bobin kablosunda bir sorun olduğunda da kaydedilebilir.

"Bobin Düşme Sayısı" yaşam tarzınıza bağlı olduğundan herkes için farklıdır. Kendiniz için bir taban değer belirlemeniz iyi bir fikirdir. Her hafta ortalama "Bobin Düşme Sayısı"nı kullanarak kendiniz veya çocuğunuz için normal değer hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Alternatif olarak istemsiz "Bobin Düşme Sayısı"nın hiç olmadığını ya da minimum düzeyde olduğunu düşündüğünüz bir günde "Bobin Düşme Sayısı"nı not edebilirsiniz. Bu taban değeri kullanarak gördüğünüz "Bobin Düşme Sayısı"nın normalden yüksek olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Nucleus Smart Uygulaması'ndaki ipuçları, önerilerle "Bobin Düşme Sayısı"nı düşürmenize yardım edebilir.


Nucleus 7 veya Kanso 2 Ses İşlemciniz ile uyumlu Apple cihazınız arasındaki bağlantı kesilmiş olabilir; bu yüzden kesinti süresince toplanan veriler yetersiz olacaktır.

Gelecekte bunun gerçekleşmesini engellemek için uyumlu iPhone veya iPod touch cihazınızın ve ses işlemcisinin açık olduğundan, Bluetooth® özelliğinin etkinleştirildiğinden ve uyumlu Apple cihazınızın yakında bulunduğundan (sabah ve akşam en az birer kez) emin olun.

Lütfen verilerin toplanması için Nucleus Smart Uygulaması'nın çalışır durumda olması gerektiğini ancak ön planda etkin olması gerekmediğini unutmayın.


Hayır. Yalnızca uyumlu Apple cihazınız ve Nucleus 7 veya Kanso 2 Ses İşlemcisinin açık olduğundan, düzenli aralıklarla (sabah ve akşam en az bir kez) birbirlerinin yakınında olduklarından, Bluetooth özelliğinin etkinleştirildiğinden ve Nucleus Smart Uygulamasının uyumlu Apple cihazında çalıştığından emin olmanız gerekir.


Hayır. Gizliliğiniz bizim için önemlidir. Nucleus 7 ve Kanso 2 Ses İşlemcileri ortamı takip eder ve konuşmayı algılar ancak ses kaydı yapmaz.


ForwardFocus, zorlu dinleme ortamlarında daha iyi işitmenize olanak sağlayan, kullanıcı tarafından etkinleştirilen bir kontrol özelliğidir. Nucleus Smart Uygulamasının "Program" sekmesinde açılıp kapatılabilir.

ForwardFocus özelliği açıldığında önünüzde konuşan kişiyi daha iyi işitebilmeniz için arkanızdan gelen tüm gürültüleri azaltır. Bu özelliği önünüzde konuşan bir kişiye odaklanmak istediğiniz durumlarda açmanız yeterlidir; gerek duymadığınız durumlarda, örneğin sessiz bir ortamdayken bu özelliği kapatabilirsiniz.

ForwardFocus'un işitme uzmanınız tarafından etkinleştirilmesi gerekmektedir. Daha fazla bilgi edinmek için Cochlear veya işitme sağlığı uzmanınız ile iletişime geçin.


Veri Senkronizasyonu, ses işlemcinizden gelen verilerin Cochlear Cloud ile senkronize edilmesini sağlayan bir Nucleus Smart Uygulaması özelliğidir.

Veri Senkronizasyonu etkinleştirilmişse İşitme Takibi verileriniz, veri yakalanan tüm cihazlardan bir araya getirilerek yedeklenecektir. Bu sayede örneğin telefonunuzu kaybettiğinizde başka bir cihazdan oturum açarsanız verileriniz kaybolmayacaktır.


Ses işlemcinizi Nucleus Smart Uygulamasıyla eşleştirirken Veri Senkronizasyonu etkinleştirmek isteyip istemediğiniz sorulur. Veri Senkronizasyonu özelliğini etkinleştirmeniz, İşitme Takibi verilerinizin Cochlear Cloud ile senkronize edilmesini sağlayacaktır. Veri Senkronizasyonu etkinleştirilmezse İşitme Takibi verileri yalnızca cihazınızda saklanır ve senkronize edilmez.