Skip to main content

Nucleus® Smart Uygulaması: Sık Sorulan Sorular


Cochlear™ Nucleus 7 Ses İşlemcisi Nucleus Smart Uygulaması ile uyumludur.


Nucleus Smart Uygulaması, iOS 10.0 veya üzeri işletim sistemi kullanan iPhone 5 (veya üzeri) ve iPod 6. nesil (veya üzeri) cihazlarla uyumludur. Diğer Apple cihazlarıyla birlikte kullanım için tasarlanmamıştır.

^Cochlear Nucleus 7 Ses İşlemcisi; iPhone, iPad ve iPod touch ile uyumludur. Uyumluluk bilgileri için www.cochlear.com/compatibility adresini ziyaret edin. Cochlear Nucleus Smart Uygulamasını, App Store ve Google Play'de bulabilirsiniz. Uyumluluk bilgileri için www.cochlear.com/compatibility adresini ziyaret edin. Apple, Apple logosu, FaceTime, Made for iPad logosu, Made for iPhone logosu, Made for iPod logosu, iPhone, iPad Pro, iPad Air, iPad mini, iPad ve iPod touch; Apple Inc. şirketinin ABD ve diğer ülkelerde tescilli ticari markalarıdır. App Store, Apple Inc. şirketinin ABD ve diğer ülkelerde tescilli hizmet markasıdır.


Nucleus Smart Uygulaması Apple App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir. App Store simgesine tıklayın, "Nucleus Smart" ifadesini arayın ve ardından Nucleus Smart Uygulamasını indirme seçeneğini belirleyin. Nucleus Smart Uygulaması her ülkede mevcut olmadığından arama sonuçlarınızda çıkmama ihtimalini göz önünde bulundurun.


Nucleus Smart Uygulamasını indirip yükledikten sonra farklı işlevleri ve özellikleri öğrenmek için "Demo Modu" seçeneğine dokunun. Bu sayede, Nucleus Smart Uygulamasını keşfedebilir ve Nucleus 7 Ses İşlemcinizi kullanmaya başlamadan uygulamanın nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Nucleus 7 Ses İşlemcinizi Nucleus Smart Uygulamasıyla kontrol etmek için Cochlear Hesabı bilgilerinizle oturum açmanız gerekir. Cochlear Hesabınız yoksa uygulamayı indirdikten sonra "Yeni hesap oluştur" öğesine dokunup ekrandaki talimatları izleyerek hesap oluşturabilirsiniz.


Nucleus 7 Ses İşlemcinizi en fazla beş adet uyumlu Apple cihazıyla eşleştirebilir ve Nucleus Smart Uygulamasını bu cihazların tümüne yükleyebilirsiniz. Ancak ses işlemcilerinizi, aynı anda yalnızca tek bir uyumlu Apple cihazına bağlayabilirsiniz. 


Demo Modunda, örnek uygulama veya deneme için Nucleus 7 Ses İşlemcisine bağlanmadan Nucleus Smart Uygulamasını kullanabilirsiniz. Demo Modunu, Nucleus Smart Uygulamasının "Ayarlar" bölümünden etkinleştirebilirsiniz/devre dışı bırakabilirsiniz.


Evet. Uyumlu Apple cihazınızı çocuğunuzun Nucleus 7 Ses İşlemcisiyle eşleştirdiğinizde, işlemciyi kontrol edip izleyerek pil durumunu görebilir, ses seviyesini ayarlayabilir ve ses işlemcisine dokunmadan programı değiştirebilirsiniz.

Telefon görüşmesi yapacağınız zaman veya müzik dinlerken çocuğunuzun ses işlemcisine ses gitmemesi için ses akışını devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > İşitme Cihazları öğelerine gidip "İşitme cihazında yayınla" seçeneğini kapatarak yapabilirsiniz. Bu seçeneği kapattığınızda çocuğunuzun ses işlemcisine yapılan ses akışı durur ancak Nucleus Smart Uygulaması üzerinden işlemciyi kontrol etmeye devam edebilirsiniz.

Nucleus Smart Uygulamasıyla ses işlemcinizin ayarlarını değiştiremiyorsanız uyumlu Apple cihazınız işlemcinizle düzgün bir şekilde eşleştirilememiş olabilir.

Eşleştirme işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Nucleus 7 eşleştirme animasyonumuzu izleyin. Eşleştirme işlemini başarıyla tamamladığınızda cihazınızın önerilen kapsama alanında olduğundan ve etrafınızda aşırı parazitlenmeye yol açacak herhangi bir şey olmadığından emin olun. Sorun devam ederse Cochlear veya işitme sağlığı uzmanınız ile iletişime geçin.

 

Nucleus Smart Uygulaması ana ekranının sağ üst tarafında bir pil simgesi göreceksiniz. Bu simge pillerinizin doluluk seviyesini gösterir. Ses işlemcisinin pil seviyesini daha ayrıntılı bir şekilde gösteren "Durum" ekranını görüntülemek için pil simgesine dokunun. Bu ekran aynı zamanda Nucleus 7 Ses İşlemcinize iletilen ses seviyesini ve ses işlemcisi durum göstergesini gösterir. Onay işareti, Nucleus 7 Ses İşlemcinizin düzgün bir şekilde çalıştığını gösterir.


Çalışan tüm uygulamaları görüntülemek için uyumlu Apple cihazınızdaki Ana Ekran tuşuna çift tıklayın. Uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranı sağa veya sola kaydırın; Nucleus Smart Uygulamanız çalışıyorsa diğer uygulama önizlemeleri arasında görünür. Uygulamaya geri dönmek için Nucleus Smart Uygulaması ekran önizlemesine dokunun ve kullanmaya devam edin. Uyarı almak için kayıp bir ses işlemcisi belirleyin ve İşitme Takibi özelliklerini kullanın; uygulamanın Apple cihazınızda her zaman çalışır durumda olması gerekir. Sorun gidermek için uygulamanızı kapatmanız gerekiyorsa daha sonra yeniden açtığınızdan emin olun.


Nucleus Smart Uygulaması, yalnızca uygulamayı kapanmaya zorladığınızda çalışmayı durdurur. İşlemcimi Bul ve İşitme Takibi gibi özelliklerin kullanılabilmesi için uygulamanın çalışır durumda olması gerekir; bu nedenle uygulamayı yalnızca sorun gidermek amacıyla kapatmalısınız. Uygulamayı kapatmak için çalışan tüm uygulamaları görüntülemek üzere uyumlu Apple cihazınızdaki Ana Ekran tuşuna çift tıklayın. Açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için ekranı sola veya sağa kaydırarak Nucleus Smart Uygulamasının önizlemesini bulun. Nucleus Smart App önizleme ekranını bulduğunuzda uygulamayı kapatmak için önizlemeyi yukarı kaydırın.


Nucleus Smart Uygulaması ile ilgili hala sorun yaşıyorsanız veya başka bir sorunuz varsa öneriler ve yardım için lütfen cochlear.com/intl/contact/global-offices adresine giderek bölgenizdeki Cochlear ofisiyle iletişime geçin.