Skip to main content

Nucleus® Smart Uygulaması: Sık Sorulan Sorular


Cochlear™ Nucleus 7 Ses İşlemcisi Nucleus Smart Uygulaması ile uyumludur.


Nucleus Smart Uygulamasını Android cihazlarda kullanabilmek için cihazınızın Android 5.0 (Lollipop) veya üzeri bir sürüme sahip olması ve Bluetooth 4.0 ya da üzerini desteklemesi gerekir.

Nucleus Smart Uygulamasının aşağıdaki Android akıllı telefonlarla uyumlu olduğu doğrulanmıştır.

Üretici Model
Samsung Galaxy S7
Samsung Galaxy S8
Huawei P8lite
Google Pixel
LG G6
Lenovo Moto G5
HTC U11

Cihazınız listede değilse ancak Android 5.0 ve Bluetooth 4.0 sürümlerine sahipse Nucleus Smart Uygulamasının cihazınızda çalışması mümkündür ancak sorun giderme senaryolarında aynı destek seviyesini sunamayız.


Nucleus Smart Uygulaması tabletlerde kullanım için tasarlanmamıştır.


Nucleus Smart Uygulaması, Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir. Play Store simgesine tıklayın, "Nucleus Smart" ifadesini arayın ve ardından Nucleus Smart Uygulamasını indirme seçeneğini belirleyin. Nucleus Smart Uygulaması her ülkede mevcut olmadığından arama sonuçlarınızda çıkmama ihtimalini göz önünde bulundurun.


Hayır. Android cihazlarda işitme cihazları için yerleşik destek bulunmaz. Bu nedenle, Nucleus 7 Ses İşlemcinizi kontrol etmek için Android cihazınızı kullanmak istiyorsanız cihazınızda Nucleus Smart Uygulaması olmalıdır.


Hayır. Uyumlu Apple ve Android cihazlarda Nucleus 7 Ses İşlemcinizi kontrol ve takip etmek için Nucleus Smart Uygulamasını kullanabilirsiniz.

"Made for iPhone" ifadesi, uyumlu Apple cihazlardan ses işlemcinize doğrudan ses akışı yapabileceğiniz anlamına gelir. Android cihazlardan ses akışı yapmak için Cochlear Wireless Phone Clip (Telefon Klipsi) gereklidir.


Android işletim sistemi, henüz doğrudan Bluetooth® düşük enerjili ses akışını desteklememektedir. Cochlear Wireless Phone Clip (Telefon Klipsi) ile telefon görüşmeleri ve müzik için Android cihazınızdan Nucleus 7 Ses İşlemcinize kablosuz ses akışı yapabilirsiniz.


Nucleus 7 Ses İşlemcinizi Nucleus Smart Uygulaması ile kontrol etmek için Nucleus Smart Uygulamasını indirmeniz ve Cochlear Hesabınızla oturum açmanız gerekir. Cochlear Hesabınız yoksa uygulamayı indirdikten sonra "Yeni hesap oluştur" öğesine dokunup ekrandaki talimatları izleyerek hesap oluşturabilirsiniz.


Nucleus 7 Ses İşlemcinizi en fazla beş adet uyumlu Android cihazla eşleştirebilir ve Nucleus Smart Uygulamasını bu cihazların tümüne yükleyebilirsiniz.

Ancak ses işlemcilerinizle aynı anda yalnızca bir adet uyumlu Android cihaza bağlanabilirsiniz.


Evet. Uyumlu Android cihazınızı çocuğunuzun Nucleus 7 Ses İşlemcisi ile eşleştirdiğinizde, işlemciyi kontrol edip izleyerek pil durumunu görebilir, ses seviyesini ayarlayabilir ve ses işlemcisine dokunmadan programı değiştirebilirsiniz.


Nucleus Smart Uygulamasını kullanarak ses işlemcilerinizi ayarlayamıyorsanız uyumlu Android cihazınız işlemcinizle düzgün bir şekilde eşleştirilmemiş olabilir.

Eşleştirme işlemi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Nucleus 7 Android eşleştirme animasyonumuzu izleyin. Eşleştirme işlemini başarıyla tamamladığınızda cihazınızın önerilen kapsama alanında olduğundan ve etrafınızda aşırı parazitlenmeye yol açacak herhangi bir şey olmadığından emin olun. Sorun devam ederse Cochlear veya işitme sağlığı uzmanınız ile iletişime geçin.

 


Nucleus Smart Uygulaması ana ekranının sağ üst tarafında bir pil simgesi göreceksiniz. Bu simge pillerinizin doluluk seviyesini gösterir. Ses işlemcisinin pil seviyesini daha ayrıntılı bir şekilde gösteren "Durum" ekranını görüntülemek için pil simgesine dokunun. Bu ekran aynı zamanda Nucleus 7 Ses İşlemcinize iletilen ses seviyesini ve ses işlemcisi durum göstergesini gösterir. Onay işareti, Nucleus 7 Ses İşlemcinizin düzgün bir şekilde çalıştığını gösterir.


Eşleştirme işlemini tamamladıysanız bildirim alanını aşağı kaydırarak Nucleus Smart Uygulamasının işlemcilerinizin pil durumunu görüntüleyip görüntülemediğini kontrol edebilirsiniz. Bildirimi görmüyorsanız bu durum uygulamanın çalışmadığı anlamına gelir. Uygulama çekmecesinde (veya ana ekranınızda) Nucleus Smart Uygulaması simgesini bulup simgeye dokunarak uygulamayı başlatabilirsiniz.


Nucleus Smart Uygulaması, yalnızca uygulamayı kapanmaya zorladığınızda çalışmayı durdurur. "İşlemcimi Bul" ve "İşitme Takibi" gibi özelliklerin kullanılabilmesi için uygulamanın çalışır durumda olması gerekir; bu nedenle uygulamayı yalnızca sorun gidermek amacıyla kapatmalısınız. Uygulamayı kapatmak için Ayarlar öğesini açın, Uygulamalar öğesini seçin, listede Nucleus Smart'ı bulun ve "Durmaya zorla" öğesine basın.


Nucleus 7 Ses İşlemcinizi Temmuz 2018 tarihinden önce aldıysanız işlemciyi Android cihazla kullanmak için ses işlemcinizin cihaz yazılımının güncellenmesi gerekir. Bu basit güncelleme klinik uzmanınız tarafından yapılabilir. Daha fazla bilgi için Cochlear veya işitme sağlığı uzmanınız ile iletişime geçin.


Nucleus Smart Uygulaması ile ilgili hala sorun yaşıyorsanız veya başka bir sorunuz varsa öneriler ve yardım için lütfen cochlear.com/intl/contact/global-offices adresine giderek bölgenizdeki Cochlear ofisiyle iletişime geçin.